Interdisciplinaren pristop za doseganje znanstvene odličnosti

Sodelavec Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo UM (izr. prof. dr. Matjaž Finšgar iz Laboratorija za analizno kemijo in industrijsko analizo) je skupaj s sodelavci Fakultete za strojništvo UM (Urban Ajdnik in prof. dr. Lidija Fras Zemljič) objavil odmeven članek v reviji Carbohydrate Polymers z naslovom Characterization of chitosan-lysine surfactant bioactive coating on silicone substrate. Ta revija spada po kategorizaciji Agencije za raziskovalno dejavnost Republike Slovenije med izjemne dosežke (faktor vpliva 6,044) in je trenutno druga najvišje uvrščena revija na področju uporabne kemije.

Povezava do dela: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0144861719314857

Delo opisuje zasnovo bioaktivne prevleke na osnovi hitosana in surfaktanta, pridobljenega iz lizina, kot dostavni sistem učinkovine amoksicilin na površini polimetilsiloksana. Za analizo so uporabili različne tehnike (kremenovo mikrotehtnico, tehniko rentgenske fotoelektronske spektroskopije, masno spektrometrijo sekundarnih ionov, …). Predstavljen inovativni sistem se lahko uporabi kot kateter, kontaktna leča, umetni organ in v različnih ortopedskih aplikacijah.

Čestitamo!