Zlato priznanje ŠGZ za inovacijo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
17.06.2025

Štajerska gospodarska zbornica je 12. junija slavnostno podelila priznanja za letošnje inovacije podravske regije. Med prejemniki zlatega priznanja je tudi Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo. Inovacija prinaša napredno tehnološko rešitev, ki izboljšuje učinkovitost proizvodnega procesa in hkrati zmanjšuje njegov okoljski odtis.



Podjetje Belinka Perkemija d.o.o. proizvaja vodikov peroksid (H₂O₂) različnih čistostnih razredov. Njegova proizvodnja temelji na antrakinonskem procesu, ki v surovem peroksidu pušča določene nečistoče. Klasične metode čiščenja vodikovega peroksida, kot so destilacija, adsorpcija, ionska izmenjava, kristalizacija in membranska separacija, so pogosto energetsko potratne, zahtevajo več snovi v postopku čiščenja in ustvarjajo več stranskih produktov. To povečuje proizvodne stroške, vpliva na okolje ter tako omejuje konkurenčnost podjetja.

Predlagana inovacija »nov postopek čiščenja vodikovega peroksida« uporablja nad-kritični CO₂ (snovi nad kritično temperaturo in tlakom (kritična točka), preidejo v stanje superkritičnega fluida) v kombinaciji s tetrabutil ureo (TBU) in ponuja učinkovitejšo in okolju prijaznejšo alternativo. Predlagani postopek zagotavlja pomembne tehnološke prednosti: zahteva manj procesnih korakov, porabi manj surovin zagotavlja visoko čistost končnega produkta, omogoča bolj selektivno in energetsko učinkovito čiščenje H₂O₂ ter minimizira nastanek neželenih toksičnih odpadkov.

Čiščenje za nad-kritičnim CO2 je varen in okolju prijazen proces, ki proizvodnjo približuje konceptu trajnostnega razvoja. Vpliv inovacije na okolje je izjemno pozitiven, saj sledi načelom krožnega gospodarstva.

Na nacionalni ravni prispeva k razvoju trajnostne kemijske industrije v Sloveniji. Na mednarodni ravni pa zaradi ekoloških prednosti lahko postane globalno zanimiva kot alternativa obstoječim tehnologijam čiščenja H₂O₂.

Gre za prebojno inovacijo, ki prinaša tehnološki napredek saj prinaša izboljšanje obstoječih metod čiščenja. Zmanjšuje porabo energije in surovin ter hkrati zagotavlja višjo čistost produkta. Uporaba scCO₂ za čiščenje H₂O₂ predstavlja nov pristop v kemijski industriji. Inovacijsko ekipo je sestavljala raziskovalna ekipa Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo UM (Cör Andrejč Darija, Knez Marevci Maša, Knez Željko) ter raziskovalci iz podjetja Belinka Perkemija d.d. (Grčar Ivan, Podkoritnik Andrej, Virant Matej, Šorn Gregor), ki so s skupnimi znanji prišli do omenjene inovacije.

Inovacija je zaščitena s slovenskim patentom: Knez Željko, Cör Andrejč Darija, Knez Marevci Maša, Grčar Ivan, Podkoritnik Andrej, Virant Matej, Šorn Gregor. Nov postopek čiščenja vodikovega peroksida: patent SI 26410 A, 2024-03-29. Ljubljana: Urad RS za intelektualno lastnino, 2024. 13 str., [1] f. pril., ilustr. in PCT patentno prijavo patentna družina: P-202200213, 2022-09-26; WO2024072328A1, 2024-04-04.



Novice


Javni razpis za sofinanciranje doktorskega študija študentov UM – študijsko leto 2025/26
Obveščamo vas, da je Univerza v Mariboru objavila Javni razpis za sofinanciranje doktorskega študija študentov Univerze v Mariboru za študijsko leto 2025/2026. Prijavitelji morajo prijavo dostavi več >

Zlato priznanje ŠGZ za inovacijo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
Štajerska gospodarska zbornica je 12. junija slavnostno podelila priznanja za letošnje inovacije podravske regije. Med prejemniki zlatega priznanja je tudi Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologij več >

Kemija z vizijo: Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo praznovala 30 let in odprla VR laboratorij
Univerza v Mariboru je objavila novico z naslovom “Kemija z vizijo: Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo praznovala 30 let in odprla VR laboratorij”, v kateri so predstavili pomembe več >

Predstavitev Zbornika za zgodovino naravoslovja in tehnike, zvezek 18.
9. 5. 2025 je na rektoratu Univerze v Mariboru potekala predstavitev Zbornika za zgodovino naravoslovja in tehnike, zvezek 18. Cilj zbornika je ohranjanje slovenske naravoslovne in tehnične dedišči več >

Pregled vseh