Vpeljava kvantitativnega, večnivojskega spremljanja prehoda v krožno gospodarstvo




Izvajalec : Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo
Vodja projekta: red. prof. dr. Zorka Novak Pintarič
Soizvajalec: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za strojništvo
Vodja projekta na partnerski instituciji: doc. dr. Tine Seljak
Šifra projekta: V2-2279
Trajanje projekta: 1. 10. 2022 – 30. 9. 2024

 

Vsebinski opis projekta: Človeštvo je v zadnjem letu doseglo velik napredek, ki ima tudi negativne plati. Ena večjih negativnih plati razvoja človeške družbe je linearna raba naravnih virov. Posledica le te, je izčrpavanje primarnih naravnih virov in negativne  okoljske, družbene in ekonomske posledice.

Kot odgovor za reševanje teh težav je nastal koncept krožnega gospodarstva, ki izpostavlja da ekonomska rast ne sme temeljiti na izčrpavanju primarnih naravnih virov in spodbuja rabo obnovljivih virov, stremi k zmanjšanju nastajanja odpadkov in emisij, se osredotoča na izboljšanje recikliranja ter spodbuja samoregenerativne sisteme.

Glavna težava koncepta krožnega gospodarstva je, da zaradi svoje kompleksnosti, še ni jasno merljiv, kar prestavlja težavo pri spremljanju njegove kondicije, razvoja in uspešnosti. Sistemsko je koncept krožnega gospodarstva razdeljen na mikro (podjetja in proizvodi), mezo (industrijski grozdi in verige vrednosti) ter makro (mesta, regije, države, globalni sistem) nivo.

Do sedaj so bili razviti različni kazalci, metrike in indikatorji za spremljanje krožnega gospodarstva. Ti so bili večinoma razviti za specifičen nivo, njihove povezave in vplivi na druga nivoja pa niso jasno razvidni, zaradi česar je spremljanje prehoda v krožno gospodarstvo težko.

Glavni cilj projekt je izdelati koncept in metodologijo za vpeljavo večnivojskega in večkriterijskega spremljanja prehoda v krožno gospodarstvo, ki bi omogočal usklajeno spremljanje krožnosti na nivoju podjetij, občin in države.