Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru je posvojila plažo na slovenski obali
09.01.2024

Univerza v Mariboru, Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo (UM FKKT) je preko pobude »Posvoji svoj košček obale«, ki jo vodi Javni zavod Krajinski park Strunjan, izvedla postopek posvojitve dela slovenske obale. 100-metrski del obale je bil posvojen z namenom spremljanja morskih odpadkov na plaži v okviru projekta REMEDIES. Monitoring odpadkov se bo izvajal naslednja tri leta, štirikrat letno, z začetkom v januarju 2024.

Satelitski posnetek z označenim delom posvojene plaže.

Posvojitev plaže je v sodelovanju z Brino Knez z Javnega zavoda Krajinski park Strunjan, izvedla koordinacorica raziskovalne skupine dr. Annamaria Vujanović z UM. Posvojeni del obale na Belih skalah bo namenjen sezonskemu spremljanju odpadkov na plaži pod okriljem projekta REMEDIES. Monitoring bodo izvajali znanstveniki z Univerze v Mariboru (UM) in Kemijskega inštituta (KI).

Spremljanje odpadkov, ki jih morje nanaša na obalo, bo vključevalo indentifikacijo in kategorizacijo identificiranih odpadkov. Pri tem bodo odpadki razvrščeni v specifične izvorne skupine s pomočjo aplikacije in portala za monitoring, ki ju je razvil projektni partner INFORDATA. Podatki o odpadkih na plaži bodo nato poslani v podatkovno bazo Evropskega omrežja za pomorsko opazovanje in podatke (angl. European Marine Observation and Data Network, EMODnet) in bodo predstavljali uradno in zanesljivo informacijo o trendih morskih odpadkov v Sloveniji.

Plaža na obali Belih skal v Sloveniji.

Posvojitev plaže podpira tudi pobuda »Posvoji svoj košček obale«, ki jo vodi Javni zavod Krajinski park Strunjan. Njen namen je ohranjanje biotske raznovrstnosti in naravnih ekosistemov na obalnih območjih s skupnim prizadevanjem sredozemskih obalnih držav proti onesnaževanju morskih odpadkov. Zavodu se zahvaljujemo za strokovno pomoč in njihov trud pri varovanju plaž v Sloveniji.

Link do angleške verzije besedila: English version

RAZPIS NATEČAJA ZA OBLIKOVANJE LOGOTIPA ZA PULOVERJE FKKT UM
Društvo Kemik in Študentski svet FKKT UM razpisujeta natečaj za oblikovanje logotipa za puloverje FKKT UM.  Več o razpisu Svojo idejo lahko posredujete do najkasneje 15.2.2024 na elektronski nasl več >

Razvoj novega katalizatorja z izjemno učinkovitostjo proizvodnje amonijaka