Novice

OBISK 7 INSPIRE PARTNERJEV NA CENTRALNI ČISTILNI NAPRAVI DOMŽALE-KAMNIK

17. aprila je 7 partnerjev projekta HEU Mission INSPIRE obiskalo slovensko demonstracijsko središče, z namenom planiranja implementacije tehnologij za čiščenje mikroplastike v odpadnih vodah. Obiska na Centralni čistilni napravi Domžale-Kamnik (CČN) so se udeležili predstavniki Flamskega morskega inštituta (VLIZ), raziskovalci z Univerze v Mariboru (UM), predstavniki podjetj CleraOne, Waste & Water (WnW), DELVEC in Infordata, ter predstavniki Kraljevega tehnološkega inštituta (KTH).

Sestanek INSPIRE partnerjev na CČN Domžale-Kamnik.

Partnerji INSPIRE projekta in predstavniki CČN Domžale-Kamnik so razpravljali o tehničnih vidikih implementacije kaskadne rešitve za obdelavo mikroplastike na iztoku s čistilne naprave, kjer bodo nameščene 4 tehnologije za pilotno testiranje, in sicer naprava za odstranjevanje mikroplastike EcoPlex (WnW), membranska filtracijska enota (CleraOne), filter SUPER-TW-NET (DELVEC) in fotokatalitski reaktor (KTH). Tehnologiji podjetja CleraOne in DELVEC bosta nameščeni vzporedno, z namenom preizkušanja različnih načinov obdelave iztoka s čistilne naprave. Tehnologije bo mogoče spremljati tudi na daljavo, saj bo podjetje Infordata poskrbelo za digitalizacijo tehnologij. VLIZ IN Univerza Fresenius bosta ocenili prisotnost mikroplastike oz. nano plastike pred in po uvedbi tehnologij, UM pa bo poskrbela za okoljsko oceno življenjskega cikla posamezne tehnologije.

Ogled prostora za implementacijo tehnologij na CČN Domžale-Kamnik.

Na ogledu CČN Domžale-Kamnik so si partnerji projekta INSPIRE ogledali lokacijo, kjer bodo postavili sistem tehnologij ter mesta za vzorčenje vode. Z rezultati vzorčenja vod bo omogočena analizo učinkovitosti posamezne tehnologije pri odstranjevanju mikroplastike.

Dajana Jeglič (CLERA), Rok Pučnik (UM), Elazem Abdelhamid (INFOR), Lara Erjavec (CLERA), dr. Annamaria Vujanović (UM), Nikos Katsafados (WnW), Jan Puhar (UM), Kostja Klabjan (CLERA), prof. dr. Joydeep Dutta (KTH), dr. Gert Everaert (VLIZ), dr. Marjetka Levstek (WWTP Domžale-Kamnik), Peter Cerar (WWTP Domžale-Kamnik), Dimitris Deligiannakis (DELVEC), prof. dr. Yiannis Deligiannakis (DELVEC), Enrico Mariotti (INFOR), Špela Erčulj (WWTP Domžale-Kamnik).

Na tehničnem sestanku je bil pripravljen podroben načrt za namestitev tehnologij, časovni razpored testiranja in vzorčenja ter predviden plan usposabljanja zaposlenih, ki bodo pomagali upravljati naprave. Partnerji se veselijo sodelovanja s CČN Domžale-Kamnik, s katero bodo skupaj preizkusili inovativne tehnologije za odstranjevanje mikroplastike iz odpadne vode.

_____________________________________________________________________________________________________________________

FAKULTETO OBISKAL PROF. DR. JOYDEEP DUTTA

Fakulteto za kemijo in kemijsko tehnologijo (UM FKKT) sta obiskala dva poslovna partnerja, s katerimi fakulteta sodeluje v sklopu projekta Obzorje Evropa – INSPIRE. Fakulteto sta tako obiskala profesor dr. Joydeep Dutta s Kraljevega tehnološkega inštituta (KTH) in direktor podjetja Clera.One, Kostja Klabjan. Prof. dr. Dutta je vodja skupine za funkcionalne nano materiale na oddelku za uporabno fiziko na KTH. KTH je ugledni raziskovalni inštitut, ki se uvršča med 100 najboljših univerz s področja tehnike, tehnologije in naravoslovja na svetu in med 7 najboljših univerz na področju tehnike, tehnologije in naravoslovja v EU.

Prof. dr. Joydeep Dutta (KTH), Rok Pučnik (UM FKKT), dr. Annamaria Vujanović (UM FKKT), Kostja Klabjan (Clera.One), Jan Puhar (UM FKKT).

Poslovne partnerje je najprej toplo sprejel dekan fakultete prof. dr. Zoran Novak, s kateri so delili izkušnje dela v akademskem svetu. Nato so si obiskovalci ogledali naše najsodobnejše laboratorije, s čem so pridobili vpogled v naše raziskovalne zmogljivosti in tekoče projekte.

Ogled laboratorijev.

Vrhunec obiska partnerjev je bilo predavanje prof. dr. Joydeepa Dutte s KTH. Prof. dr. Dutta je predstavil najnovejša odkritja na področju znanosti o materialih in trajnostnih tehnologij, zlasti na področju čiščenja vod.

Doc. dr. Andreja Nemet (UM FKKT), prof. dr. Lidija Čuček (UM FKKT), Jan Puhar (UM FKKT), prof. dr. Joydeep Dutta (KTH), prof. dr. Zdravko Kravanja (UM FKKT), Tinkara Ošlovnik (UM FKKT), dr. Annamaria Vujanović (UM FKKT), Kostja Klabjan (Clera.One), Rok Pučnik (UM FKKT).

Obisk je služil kot delovni sestanek, kjer so strokovnjaki začrtali smernice za naslednjih šest mesecev na področju implementacije in ocenjevanja INSIPRE rešitev, ki bodo postavljene na čistilni napravi v Domžalah. Prav tako pa so se pogovori osredotočili na razvoj strategije za vodenje in izvajanje skupnih nalog.

UM FKKT se zahvaljuje vsem udeležencem in častnim gostom za njihov neprecenljiv prispevek k temu, da je obisk partnerjev projekta Obzorje Evropa – INSPIRE izjemno uspešen. Prav tako pa si bomo na fakulteti še naprej prizadevali za razvoj znanstvenega znanja in spodbujali mednarodna sodelovanja.

_____________________________________________________________________________________________________________________

VIDEO O GLAVNIH NAČELIH PROJEKTA INSPIRE

Na začetku projekta INSPIRE so se partnerji zbrali v Belgiji, kjer so skupaj posneli kratek video, ki povzema temeljna načela projekta.

_____________________________________________________________________________________________________________________

PANELNA DISKUSIJA O MIKROPLASTIKI NA KONFERENCI TBMCE

Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru (UM) je v sodelovanju s SRIP Krožno gospodarstvo gostila mednarodno konferenco Tehnologije in poslovni modeli za krožno gospodarstvo – TBMCE, ki je potekala od 6. do 8. septembra 2023 v Portorožu.

O problemu plastike v okolju smo razpravljali v panelu z naslovom “Boj proti onesnaževanju voda s plastiko in mikroplastiko – izzivi in rešitve”. Panelno razpravo je vodila dr. Annamaria Vujanović z UM, ki v okviru dveh projektov misije Obzorje Evrope INSPIRE in REMEDIES vodi delovne sklope za trajnostni razvoj, ki se osredotočajo na odkrivanje, odpravljanje in preprečevanje plastike in mikroplastike v evropskih morjih ter rekah.  Na konferenci je sodelovalo tudi več predstavnikov projektov misije EU INSPIRE in REMEDIES, med njimi Univerza v Mariboru, Clera.One, Infordata in Nacionalni kemijski inštitut (NIC). Strokovnjaki so si izmenjali dragoceno znanje in ideje za napredek pri teh projektih in pogled v smeri prihodnjih inovacij.

Predstavniki partnerjev v projektih INSPIRE in REMEDIES v okviru programa Obzorje Evrope: Marko Petelin (Infordata), dr. Annamaria Vujanović (Univerza v Mariboru), Kostja Klabjan (Clera.One).

Odbor je imel čast gostiti nacionalne in mednarodne strokovnjake iz znanstvene skupnosti, gospodarstva in nevladnih organizacij. Strokovnjaki na panelu so opozorili na različne zakone, ki se nanašajo na ravnanje z odpadki. dr. Mojca Škerget, redna profesorica na Univerzi v Mariboru in strokovnjakinja za postopke formulacije separacije ter postopke s podkritičnimi in nadkritičnimi fluidi, je opozorila, da po tem, ko je Kitajska leta 2018 prepovedala uvoz tujih odpadkov, večina odpadkov konča v Indoneziji ali Turčiji. Glavna težava je v tem, da nimamo informacij o tem, kaj se dogaja s plastičnimi odpadki zunaj Evropske unije. dr. Andrej Kržan, direktor raziskav v družbi PlanetCare in znanstvenik, ki se ukvarja z ravnanjem z odpadki, je dodal, da velika podjetja ne poslušajo strokovnjakov, ko opozarjajo na podnebne spremembe in vpliv plastičnih odpadkov na okolje in zdravje ljudi. Maria Westerbos, ustanoviteljica in direktorica fundacije Plastic Soup Foundation ter ena vodilnih osebnosti v boju proti onesnaževanju s plastiko in mikroplastiko, je poudarila, da industrija fosilnih goriv še danes vlaga v množično proizvodnjo plastike, kar je nesprejemljivo, saj je v njenem interesu, da še naprej izkorišča okolje brez upoštevanja vpliva na ljudi, živali in planet. Dr. Mateja Grego, znanstvena sodelavka na Nacionalnem inštitutu za biologijo in članica ekipe projekta HEU Mission z naslovom Plastic Pirates, ki se ukvarja z morsko biologijo in mikroplastičnim onesnaževanjem morskih sedimentov, je pojasnila, da plastika v void precej hitro mehansko razpade na majhne delce, zaradi različnih dejavnikov (npr. Izpostavljenost soncu).

Strokovnjaki so opozorili tudi na pomen pretirane uporabe plastike za enkratno uporabo – samo pridobivanje nafte in njena nadaljnja predelava v plastiko za enkratno uporabo zahtevata veliko naravnih virov in energije ter imata velik vpliv na okolje. Poleg tega vse plastike za enkratno uporabo ni mogoče reciklirati. dr. Mojca Škerget je pojasnila rešitev kemičnega recikliranja plastičnih odpadkov (npr. plastenk PET). Pri tem nastane težava, saj potrošniki plastiko reciklirajo neprimerno. To pa povzroča nastanek odpadkov, ki so primerni le še za sežig. Bart Stegeman, razvijalec novih izdelkov in postopkov pri Climate-KIC, je dodal, da je ključna ozaveščenost potrošnikov, podprta z dejavnostmi v projektih EU, ki vključujejo državljane.

Strokovnjaki so sklenili, da je ključno vprašanje prekomerne proizvodnje in prekomerne uporabe plastike. Ker smo daleč od ciljev EU glede recikliranja in še dlje od zelenega dogovora, je pomembno, da znanstveniki in aktivisti sodelujejo s politiki in ustreznimi organizacijami, da bi zagotovili trajnostne spremembe za prihodnje generacije.

Strokovnjaki na panelni razpravi “Boj proti onesnaževanju naših voda s plastiko in mikroplastiko – izzivi in rešitve”: Bart Stegeman (Climate-KIC), dr. Mojca Škerget (UM), dr. Mateja Grego (NIB), dr. Annamaria Vujanović (UM), Maria Westerbos (Plastic Soup Foundation), dr. Andrej Kržan (NIC, Planet care).

_____________________________________________________________________________________________________________________

MISIJA OBZORJE EVROPA: KICK-OFF SESTANEK PROJEKTA INSPIRE

Prejšnji teden se je v Ostendu v Belgiji zbral konzorcij za pričetek novega 4-letnega projekta INSPIRE. 25 partnerjev iz celotne Evrope in en partner iz Tajske bodo združili moči za zmanjšanje plastičnega onesnaževanja evropskih rek.

Onesnaževanje s plastiko postaja vedno večja skrb za planet, saj je trenutno v naših oceanih približno 150 milijonov ton potencialno škodljive plastike. Čeprav je ta številka že zdaj težko predstavljiva, se v primeru pomanjkanja ukrepov pričakuje, da se bo na letni ravni povečala še za 10 %. Pomembno vlogo pri prenosu plastičnih odpadkov s kopnega na morje imajo reke, onesnaženje s plastiko pa prav tako vpliva na rečne ekosisteme in njihovo biotsko raznovrstnost. Ohranjanje enotnega povezanega evropskega sistema oceanov, morij, obalnih in celinskih voda je pomemben izziv za Evropsko Unijo, kar se odraža v ciljih zelenega dogovora in misiji Obzorje Evropa s ciljem obnove naših oceanov in voda do leta 2030.

Projekt INSPIRE bo združil številne tehnologije in rešitve, ki se osredotočajo na detekcijo, zbiranje in preprečevanje plastičnih odpadkov in mikroplastike v rekah in na rečnih bregovih. Z rešitvami se bomo osredotočili na šest območij, na katerih se bodo izvajale različne tehnologije in akcije, in sicer na naslednje reke: Šelda (Scheldt), Pad (Po), Ren (Rhine), Duero (Douro), Savinja in Donava.

Ekipa INSPIRE bo z v sodelovanje vključila raziskovalce, industrijo, politiko in javnost, kar bo pripomoglo k skupnem razvoju in izvajanju rešitev za prekinitev plastičnega vala v korist okolja. Na podlagi izkušenj, pridobljenih na znanstvenih in razvojnih področjih, bodo tehnologije in ukrepi INSPIRE povečani in uvedeni na povezanih lokacijah, ki jih konzorcij ne pokriva.

V projektu INSPIRE bo Univerza v Mariboru sodelovala kot ključni partner. Dr. Annamaria Vujanović iz Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo bo vodja delovnega paketa za oceno trajnosti, pri čemer bo glavna vloga naše skupine vodenje aktivnosti za ocenjevanje učinkovitosti ter koristnih vplivov različnih tehnoloških rešitev. Ocenili bomo okoljske vplive novih tehnologij ter prikazali načine za povečanje njihovih zmogljivosti in s tem vzpostavili razumevanje med znanostjo in ljudstvom o problematiki plastike.

Novice


Javni razpis za sofinanciranje doktorskega študija študentov UM – študijsko leto 2025/26
Obveščamo vas, da je Univerza v Mariboru objavila Javni razpis za sofinanciranje doktorskega študija študentov Univerze v Mariboru za študijsko leto 2025/2026. Prijavitelji morajo prijavo dostavi več >

Zlato priznanje ŠGZ za inovacijo Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo
Štajerska gospodarska zbornica je 12. junija slavnostno podelila priznanja za letošnje inovacije podravske regije. Med prejemniki zlatega priznanja je tudi Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologij več >

Kemija z vizijo: Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo praznovala 30 let in odprla VR laboratorij
Univerza v Mariboru je objavila novico z naslovom “Kemija z vizijo: Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo praznovala 30 let in odprla VR laboratorij”, v kateri so predstavili pomembe več >

Predstavitev Zbornika za zgodovino naravoslovja in tehnike, zvezek 18.
9. 5. 2025 je na rektoratu Univerze v Mariboru potekala predstavitev Zbornika za zgodovino naravoslovja in tehnike, zvezek 18. Cilj zbornika je ohranjanje slovenske naravoslovne in tehnične dedišči več >

Pregled vseh