Program dela

UM FKKT v projektu vodi delovni paket (WP4) pod naslovom Ocena trajnosti in optimizacija izvedenih ukrepov, ter naloge Optimizacija izvedenih ukrepov za preprečevanje onesnaževanja (T4.1), Ocena življenjskega cikla predlaganih tehnologij odstranjevanja ter biorazgradljivih, krožnih rešitev in rešitev brez odpadkov (T4.2) in Trajnostna analiza stroškov in koristi inovacij na področju onesnaževanja s plastiko in mikroplastiko (T5.1).

WP4: Ocena trajnosti in optimizacija izvedenih ukrepov

Delovni sklop 4 bo vzpostavil povezavo med izvedenimi ukrepi in prizadetimi območji pri čemer bo zagotovil oceno učinkov posamezne tehnologije na okolje. Posebni cilji delovnega sklopa 4 so:

  • Kvantitativna opredelitev vpliva izvedenih ukrepov za oceno onesnaženosti pred in po uvedenih rešitvah
  • Uporaba orodij za napovedovanje in modeliranje v povezavi z območji, na katerih bodo predlagani ukrepi imeli vpliv na onesnaženost s plastiko in mikroplastiko
  • Ocena trajnosti rešitev v zgornjem toku
  • Vzpostavitev digitalne platforme za združitev, dostop in sporočanje doseženih učinkov

T4.1: Optimizacija izvedenih ukrepov za preprečevanje onesnaževanja

Nadzor nad dejavnostmi spremljanja, ki se bodo izvajale v demonstracijskih središčih po uvedbi inovacij za odpravo in preprečevanje onesnaženja s plastiko in mikroplastiko. Ocena se bo izvedla pred in po uvedbi ukrepov, kar bo ponudnikom omogočilo pregled nad učinkovitostjo predlagane rešitve v naravi.

T4.2: Ocena življenjskega cikla predlaganih tehnologij odstranjevanja ter biorazgradljivih, krožnih rešitev in rešitev brez odpadkov

Raziskava in primerjava zbranih ukrepov, ki se ukvarjajo s krožnostjo in oblikovanjem materialov z tehnološkimi rešitvami, merljivimi učinki in alternativami. Pri tem se bo izvedla ocena trajnosti na podlagi ocene življenjskega cikla, ki bo večji poudarek dala kazalnikom uspešnosti v povezavi z evtrofikacijo in zakisljevanjem. LCA analize se bodo izvedle za vse tehnologije odpravljanja onesnaževanja in vse proizvodne postopke biološko razgradljivih, krožnih materialov in materialov brez odpadkov in bodo primerjane s konvencionalno plastiko za enkratno, kot večkratno uporabo.

T5.1: Trajnostna analiza stroškov in koristi inovacij na področju onesnaževanja s plastiko in mikroplastiko

Naloga bo predstavljala glavno točko za zbiranje podatkov o učinkih, doseženih z izvedenimi ukrepi za preprečevanje onesnaževanja s plastiko in mikroplastiko. Vzpostavljena bo povezava med posamezno tehnološko rešitvijo in njenimi merljivimi učinki, pri čemer bo izvedena stroškovna analiza (angl. cost-benefit), s katero bo pretehtana denarna vrednost okoljskih bremen in koristi.