Objava v prestižni reviji JACS
01.03.2023

Z letom 2023 se je na UM FKKT zaposlila NMR-istka dr. Matja Zalar, ki je uspešno pridobila tudi temeljni raziskovalni projekt ARRS Razumevanje mehanizmov in preprečevanje agregacije biofarmacevtskih proteinov. Sedaj pa je s sodelavci z The University of Manchester kot prva avtorica uspešno objavila še izvirni znanstveni članek v prestižni reviji JACS. V njem so s pomočjo kristalografije in jedrske magnetne resonance preučili nespecifično vezavo ATP ionov na globularni protein, določili število vezavnih mest in njihovo afiniteto ter kot prvi dokazali, da se ATP molekule nespecifično vežejo na površino proteinov preko polifosfatne verige. Pokazali so tudi, da vezava ATP molekul drastično spremeni površinke lastnosti proteina in s tem pomembno vpliva na njegovo agregacijo in fazno ločevanje.

Čestitamo!