Prestižna objava raziskovalcev UM FKKT v Nature Chemical Biology
30.09.2022

Raziskovalci Laboratorija za fizikalno kemijo in kemijsko termodinamiko Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru (UM FKKT) prof.dr. Urban Bren, dr. Samo Lešnik in Katarina Kores, mag. kem., so uspeli z objavo v prestižni reviji Nature Chemical Biology https://www.nature.com/articles/s41589-022-01136-x. Članek razvije metodologijo inducibilnega razcepa proteinskih regulatorjev, pri katerem se proteini človeškega izvora razcepijo na dva fragmenta, ki pa se ponovno sestavita v prisotnost odgovarjajočega fiziološkega liganda ali klinično odobrenega zdravila. Inovativna metodologija nosi izjemen potencial pri oblikovanju biomolekularnih stikal odzivnih na nizkomolekularne ligande, ki omogočajo razvoj novih senzorjev, regulatornih mrež in terapevtskih aplikacij. Raziskovalci UM FKKT so v okviru študije razvili bioinformacijski spletni strežnik, ki napove in ovrednoti vse možne razcepe človeških proteinov iz ogromne baze proteinskih struktur (Protein Data Bank) na dva fragmenta, tako da oba ohranita kontakt z odgovarjajočim fiziološkim ligandom ali klinično odobrenim zdravilom ter s tem omogočita svoje ponovno sestavljanje in ponovno vzpostavitev ustrezne biološke funkcije proteina http://elixir.fkkt.um.si/ProteinSplitIndex.html. Gre za prvo objavo mariborske univerze v tej prestižni reviji. Pomen raziskave pa je še toliko večji, saj je nastala kot plod izključno slovenskega znanja – kot rezultat sodelovanja Laboratorija za fizikalno kemijo in kemijsko termodinamiko z UM FKKT ter Oddelka za sintezno biologijo in imunologijo s Kemijskega inštituta.

Čestitamo!