Seznam najboljših 2 % znanstvenikov na svetu
07.11.2023

Univerza Stanford je za leto 2023 izdala nov seznam najboljših 2 % znanstvenikov na svetu (https://elsevier.digitalcommonsdata.com/datasets/btchxktzyw/6). Seznam je bil izdelan na osnovi informacij iz podatkovne baze Scopus, dostopanih 1. oktobra 2023, z upoštevanjem standardiziranih kazalcev citiranosti, ki vključujejo 6 metrik: celokupno število citatov, Hirschev h-indeks, Schreiberjev hm-indeks, število citatov, ki so jih znanstveniki pridobili kot edini avtorji, število citatov, ki so jih pridobili kot edini ali prvi avtorji in število citatov, ki so jih pridobili kot edini, prvi ali zadnji avtorji znanstvenih publikacij.

Med 2 % najvišje rangiranih znanstvenikov na svetu spadajo tudi sodelavci iz Fakultete za kemijo in kemijsko tehnologijo, Univerze v Mariboru. Na fakulteti sta se med 0,35 % najboljših znanstvenikov uvrstila izr. prof. dr. Matjaž Finšgar in prof. dr. Željko Knez. Med 2 % najboljših znanstvenikov pa se uvrščajo še zasl. prof. dr. Peter Glavič, izr. prof. dr. Maša Knez Marevci, prof. dr. Mojca Škerget in prof. dr. Zdravko Kravanja.