Zoisovo priznanje za pomembne dosežke
04.12.2023

S ponosom oznanjamo, da je Fakulteta za kemijo in kemijsko tehnologijo Univerze v Mariboru pridobila novega prejemnika Zoisovega priznanja. Na letošnji svečani podelitvi najprestižnejših nagrad na področju znanosti je izr. prof. dr. Matjaž Finšgar prejel  na področju razvoja nekonvencionalnih orodij v analizni kemiji.

Odbor Republike Slovenije za podelitev nagrad in priznanj za izjemne dosežke v znanstvenoraziskovalni in razvojni dejavnosti je za leto 2023 podelil 15 nagrad in priznanj, ki vključujejo Puhove nagrade, Zoisove nagrade in priznanja ter priznanje ambasadorka znanosti Republike Slovenije. Slovesna podelitev je potekala 28. novembra 2023 v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma v Ljubljani ob navzočnosti predsednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, predsednika Vlade Republike Slovenije Roberta Goloba in ministra za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igorja Papiča.

Znanstveno delovanje izr. prof. dr. Matjaža Finšgarja obsega različna področja analizne kemije, v okviru katerih je s sodelavci razvil nove elektrokemijske senzorje in druge analizne metode za detekcijo analitov izredno nizkih koncentracij. S slednjimi je omogočil zaznavo ionov težkih kovin in biomolekul tudi v volumnu le ene kapljice. Na fakulteti je vzpostavil edinstven laboratorij za površinsko analizo z vrhunsko raziskovalno opremo, s katero preučuje strukturo in interakcije naprednih materialov v globino prvih nekaj nanometrov. Njegovi prispevki k znanosti segajo tudi na področje biomedicinskih aplikacij, kjer je razvil nova nekonvencionalna analitska orodja in interdisciplinarne metode testiranja za preiskovanje bioaktivnih prevlek za ortopedske vsadke kot dostavnih sistemov zdravilnih učinkovin. Izsledki njegovih raziskav so objavljeni v številnih uglednih znanstvenih revijah.

Izr. prof. dr. Matjažu Finšgarju iskreno čestitamo ob izjemnih dosežkih na področju znanosti!