Raziskovalna dejavnost

RAZISKOVALNO PODROČJE IN OPREMA

Struktura vode in dinamika:

Raziskovanje medsebojnih povezav med strukturo in dinamiko hidratacije vode in hidratiziranih biomolekul, površine materialov in medsebojnih povezav z uporabo naprednejše metodologije, delovanje v daljših časovnih okvirih in trajnejšem obsegu. Eksperimentalno delo zajema spektroskopijo, določanje potenciala zeta in karakterizacijo mašenja membran.

Postopki čiščenja vode, ki temeljijo na membranskih filtracijah:

V okviru teoretičnih raziskav se uporabljajo računalniški programi za izdelavo analitičnega modela dinamike tekočin skozi membrane in načrtovanje membranskih modulov; pri eksperimentalnem delu se testira uporabnost različnih membran. Poseben poudarek bo na membranskem bioreaktorju (MBR), njegovo uporabnost pri obdelavi odpadnih voda in membranskih procesih na splošno (mikro-, ultra- in nano-filtracija, reverzna osmoza (RO, PRO), direktna osmoza (FO)).

Biomimetično čiščenje odpadnih voda in obnavljanje virov:

Raziskovanje znanstvene, tehnične, okoljske in ekonomske izvedljivosti recikliranja snovi iz vodnih virov z uporabo dostopnih razgradljivih/odstranljivih encimov. V znanstvenem smislu smo še posebej osredotočeni na razvoj, proizvodnjo in ovrednotenje novih encimskih peptidov, ki so potencialno uporabni pri razgradnji pesticidov, odstranjevanju vonja/okusa,pri preventivnem odstranjevanju fosfatov med biološkim mašenjem membran ter pri recikliranju fosforja.

Čiščenje odpadnih voda na pilotnih napravah:

Poudarek je na procesih koagulacije/flokulacije pri čiščenju odpadnih voda, kjer določujemo optimalne dodatke koagulantov/flokulantov in možnost zamenjave z novimi koagulanti/flokulanti. Poleg tega raziskujemo uspešnost elektro-koagulacije pri čiščenju različnih odpadnih vod. Metode dela vključujejo uporabo JAR-testa, kot tudi merjenje adsorpcijskih izoterm na aktivnem oglju (GAC, PAC). Preučujemo učinkovitost alg in nanodelcev pri čiščenju odpadnih voda v sodelovanju z drugimi laboratoriji.

RAZISKOVALNI PROGRAMI IN PROJEKTI

Tekoči programi:

• P2-0006: »Fizikalno kemijski pojavi na površinskih plasteh in sinteza ter uporaba nanodelcev«
  • P2-0032: »Procesna sistemska tehnika in trajnostni razvoj«

Tekoči raziskovalni projekti:

• EU, H2020, DESOLINATION: »Demonstration of concentrated solar power coupled with advanced desalination system in the gulf region« (2021-2025)
  • EU, H2020, ITS-THIN: »Water separation revolutionized by ultrathin carbon nanomembranes« (2020-2023)
  • DK, Novo Nordisk Fonden, NEPWAT: »New Enzyme- and Protein-based Wastewater Treatment for Contaminant Degradation and Resource Recovery« (2019–2022)
  • SI, MIZŠ, LAKTIKA: »Ekstrakcija in oplemenitenje sirotkinih proteinov ter izraba preostanka za oblikovanje novih funkcionalnih živil in prehranskih dopolnil« (2018–2021)

Tekoče mobilnostne bilaterale:

• Slovenija–Bosna in Hercegovina: »Proces osmoze za odstranitev sledov farmacevtskih organskih onesnaževal« (2019–2020)
  • Slovenija–Madžarska: »Slovenija–ZDA: »Izboljšanje osmotsko-vodenih membranskih procesov za separacijo občutljivih komponent« (2019–2020)